SEO, SEM, PPC - Co to jest? Skuteczny marketing w wyszukiwarnach

PPC, SEO i SEM - Wprowadzenie
Jeśli interesujesz się marketingiem internetowym, lub jesteś właścicielem strony internetowej – prędzej czy później spotkasz się z terminami takimi jak kampanie PPC, SEO i SEM. Powstało mnóstwo artykułów, które oferują rozmaite działania SEO i kampanie PPC, zapominając wcześniej wytłumaczyć klientom o co w tym właściwie chodzi… Dlatego przybywamy z pomocą!
Z tego artykułu dowiesz się co to SEM, SEO, PPC, czym się różni SEO i SEM oraz jak się za to zabrać, żeby Twoje działania przyniosły efekty.
Przede wszystkim jedno i drugie to marketing w wyszukiwarkach, a z racji, że 95% rynku posiada Google – mówimy przede wszystkim o Google Ads. Zarówno SEM (Search Engine marketing) jak i SEO (search engine optimization) mają wpływ na wyniki wyszukiwania i pozycjonowanie stron w wyszukiwarce takiej jak Google czy Bing. Marketing internetowy z pomocą SEO i SEM pozwoli Ci na zwiększenie widoczności i poprawy pozycji strony w internecie. Z tego powodu warto zainteresować się tematem!
SEO - Co to jest? Search Engine Optimization
SEO – z ang. Search Engine Optimization – w polskim SEO tłumaczymy jako optymalizację strony pod kątem wyszukiwarek internetowych. Znaczy to mniej więcej tyle, że SEO to działania, które przygotowują stronę internetową pod kątem algorytmów pozycjonujących Google. Dzięki temu nasza strona będzie wyświetlała się częściej w wynikach wyszukiwania, co pośrednio bądź bezpośrednio przekłada się na osiągane przez nas wyniki finansowe. Ten rodzaj działań promocyjnych to najskuteczniejszy sposób na kampanie reklamowe dla takich podmiotów jak sklepy internetowe i portale informacyjne.
SEO jest specyficznym typem marketingu internetowego, przez wzgląd na to, że bazuje na bezpłatnych wynikach wyszukiwania. Jednak aby uzyskać jakiekolwiek efekty, konieczne są rozmaite działania SEO. Do najistotniejszych z nich należą;
- Dobór słów kluczowych
- Linkbuilding
- Optymalizacja SEO
- Audyt stron WWW
- Pozycjonowanie a SEO
Dobór słów kluczowych
Elementarna część SEO, bez której cała reszta działań nie ma sensu. Chcąc pozycjonować swoją stronę internetową musisz najpierw zastanowić się jakie słowa kluczowe może wpisywać Twój potencjalny klient, co go może interesować?
Gdy już zastanowisz się i wybierzesz kilka fraz, sprawdź czy w ich przypadku możesz oczekiwać realnych wyników. Nie wiesz jak? Istnieje szereg stron internetowych oferujących darmową możliwość weryfikacji, czy dana fraza pojawia się w wyszukiwarce Google? Od siebie możemy polecić Google Ads – Planer słów kluczowych (wystarczy wpisać w wyszukiwarce) oraz Ubersuggest (przykład poniżej). Planer słów kluczowych Google pozwala sprawdzić jak często dane treści pojawiają się wśród wyników wyszukiwania. Jednak podejmując się organizacji kampanii SEO, trzeba sprawdzić również konkurencyjność wybranych słów kluczowych – do tego polecamy Ubersuggest. Na popularne frazy, oprócz Twojej strony internetowej, pozycjonują się również inne witryny, więc wybierając mało konkurencyjne frazy pozbywasz się konkurencji i oszczędzasz pieniądze!

Linkbuilding
Jeżeli chcesz zwiększyć ruch na swojej stronie, musisz dużą uwagę przykładać do optymalizacji SEO off-site. Działania off-site to część pracy optymalizującej pod google, która nie wiąże się z jakąkolwiek ingerencją w stronie internetowej.
Choć wydaje się to nieco nieintuicyjne, to prawda jest taka, że pozycja Twojej strony w wyszukiwarkach internetowych w dużym stopniu zależy od tego, jak wiele zewnętrznych stron odwołuje się do Twojej witryny. Liczne linki prowadzące do strony internetowej podnoszą jej autorytet, co pozytywnie przyczynia się do pozycjonowania.
Jednak musisz wiedzieć, że oprócz ilości, liczy się też jakość! I to się odnosi zarówno do SEO, SEM jak i PPC. Ale nie wybiegając za daleko, co znaczy jakość w przypadku linkbuildingu? To znaczy, że strona która powołuje się na Ciebie, również powinna mieć wysoki autorytet, być pełna treści i danych. Dlaczego to takie ważne? Gdy algorytmy w wyszukiwarkach nie były jeszcze specjalnie zaawansowane, to powstawało wiele stron „wydmuszek”, gdzie nie było żadnej treści, żadnych informacji, wartościowych danych czy czegokolwiek innego. Strony „wydmuszki” były jednym wielkim rojem linków do zewnętrznych, prowadzących na inne witryny. Widząc nieuczciwą praktykę marketingowców pracownicy Google postanowili ukrócić ten proceder, dlatego jeśli ktoś Ci podpowiada zakup 5000 linków za 500 zł – nie zgadzaj się, szkoda Twoich pieniędzy. Za tą cenę kupisz 20-25 linków, ale takich, które przyniosą Ci realne korzyści 😉
Możesz bezpłatnie zbadać autorytet domeny (DA) lub autorytet strony (PA) poprzez test w aplikacji Ubersuggest w zakładce SEO Explorer > Backlinks. Przykładowy test przeprowadzony dla serwisu wp.pl przedstawiamy poniżej:

Optymalizacja stron
Najistotniejszy element działań związany z pracą na stronie czyli on-site. Określenie optymalizacja jest bardzo szerokie, musisz wiedzieć, że odnosi się zarówno do samej witryny jak i treści i danych, które na niej zamieszczasz.
Zoptymalizowana strona to jaka?
Strona po optymalizacji działa szybko, jest przyjazna dla użytkownika, zawiera szereg odpowiednich danych w sekcji head i body oraz ma proste adresy url.
Szybkie działanie i przyjazny interface to coś, o czym wiele osób zapomina, ale prawda jest taka, że to użytkownik jest najważniejszy i to on decyduje o widoczności stron wśród wyników wyszukiwania. Mimo, że jesteśmy różni to każdy z nas irytuje się, gdy napotkamy w internecie strony, na których wita nas ogromna reklama, której nie da się wyłączyć, albo rząd małych reklam wyskakujących po sobie.
Tak samo irytuje nas gdy strona jest brzydka, albo niefunkcjonalna. Aby przyciągnąć użytkowników na stronę bez płatnej kampanii czy reklamy, zainwestuj w szereg działań związanych z estetyką i funkcjonalnością strony.
Istotne jest zarówno SEO jak i estetyka i to jak użytkownik się „u Ciebie czuje” 😉 Szybkość działania strony możesz zweryfikować korzystając z narzędzia Google: Pagespeed Insights, jak pokazano na przykładzie poniżej:
Zoptymalizowanie treści i danych - Jak to zrobić?
Po wpisaniu zapytania w Google, możesz zaobserwować, że wyniki wyszukiwania są do siebie dość podobne jeśli chodzi o brzmienie. Duża część z nich brzmi pół-naturalnie, a wszystko to przez słowa kluczowe. Człowiek jest schematyczny i powtarzalny – musimy się z tym pogodzić. Działamy i myślimy podobnie, a dobry specjalista od marketingu w wyszukiwarkach wie, co wpisujemy i to wykorzystuje. Istotne jest abyś wiedział czego szukają Twoi klienci w internecie, abyś mógł podsunąć im rozwiązanie pod nos.
Okazuje się jednak, że same frazy kluczowej to nie wszystko, a wpływ na wyniki ma także struktura tekstu, gęstość danych słów oraz ilość zdjęć czy tagów h1, h2 itd. Powstał szereg urządzeń (płatnych), które pomagają pisać teksty idealnie skrojonych do wymagań wyszukiwarek internetowych, dzięki czemu można wydatnie poprawić wyniki pozycjonowania.v
Audyt SEO
Audyt strony stanowi wnikliwą analizę działań związanych z SEO, które były lub które należy przeprowadzić na Twojej stronie internetowej. Taki audyt dostarczy Ci szereg danych na temat tego, jakie działania należy podjąć, aby pojawiać się wyżej w wynikach wyszukiwania lub częściej pojawiać się na liście wyników. Dobry audyt to dobry wstęp do pozycjonowania i marketingu w internecie. Oprócz wskazówek z zakresu SEO, poznasz orientacyjny koszt poprawy pozycjonowania i dowiesz się jakich rezultatów możesz się spodziewać.

Pozycjonowanie strony a SEO
Wiele osób używa określenia pozycjonowanie i SEO jako synonimy, jednak obie te czynności różni trochę od siebie i tylko głębokie zgłębienie tematu pozwoli to zrozumieć. Pozycjonowanie to główny cel działań związanych z SEO, wszystkie działania dążą do polepszenia pozycjonowania, które gwarantuje zwiększenie widoczności wśród wyników wyszukiwania. Należy jednak wiedzieć, że pozycjonowanie jest określeniem szerszym, gdyż oprócz działań optymalizacji stron internetowych, zawiera w sobie działania off-site, takie jak choćby wspomniany linkbuilding.
PPC - Co to jest? Pay Per Click
PPC – z ang. Pay Per Click – tłumaczymy jako płatność za kliknięcia. PPC jest elementem kampanii linków sponsorowanych, które wyświetlają się na uprzywilejowanych pozycjach w wyszukiwarkach. Więc jeżeli zastanawiałeś się czym się różni SEO-PPC to już wiesz. SEO to naturalny, organiczny ruch z wyszukiwarek, natomiast efekt kampanii PPC to płatny ruch, w którym płacisz za każde kliknięcie. Wiele osób odstrasza ta opcja, gdyż wydaje im się, że skoro SEO jest darmowe, to nie warto zainteresować się tematem linków sponsorowanych z kampanii PPC. BZDURA.
Przede wszystkim SEO wcale nie jest darmowe, możesz albo poświęcić mnóstwo czasu na stopniowe polepszanie pozycji w przeglądarkach, albo zapłacić komuś żeby to zrobił – tak czy siak płacisz, tylko waluta się zmienia 😉 Różnica między SEO a PPC jest taka, że w przypadku marketingu internetowego PPC – masz dokładną wiedzę ile zapłacisz i jaki efekt (mniej-więcej) możesz uzyskać. W przypadku SEO nikt nie zagwarantuje Ci konkretnej stawki za konkretną pozycję w przeglądarce (chyba, że mówimy o mało „popularnych” frazach). Właśnie z tego powodu kampanie Google Ads to świetna reklama w internecie! Możesz wyskakiwać na pierwszych pozycjach wyników wyszukiwania, bez działań SEO, ale każde wejście na stronę będzie Cię kosztowało – ile? Ty decydujesz!
Kampanie Google Ads PPC odbywają się na zasadzie licytacji danej frazy – na wstępie otrzymujemy następujące zestawienie danych; średnia miesięczna liczba wejść na daną frazę, konkurencja, cena minimalna i aktualna – najwyższa oferta. Sam decydujesz ile zapłacisz za wejście użytkownika na Twoją stronę, a dzięki PPC – płacisz za kliknięcie. Twoja strona wyświetli się w wynikach wyszukiwania wielokrotnie więcej razy, niż Ty za to zapłacisz. Ten typ reklamy oprócz kupowania ruchu pozwala na zaistnienie w świadomości tych osób, które na Twój serwis nie wejdą.
Zastanawiasz się jak wygląda taka reklama? Przykład kampani PPC poniżej:

Jak można zauważyć na powyższych wynikach wyszukiwania, pierwsze dwa wyniki to reklamy – są one wynikiem kampanii w Google Ads. Istnieje szereg danych i opracowań na temat tego ile osób klika w płatne wyszukiwania, jednak skoro i tak płacisz tylko wtedy gdy ktoś wejdzie na Twoją stronę, to jakie ma to znaczenie? W tym tkwi piękno reklam PPC – zawsze coś na nich zyskujesz…
Skuteczne reklamy PPC - Jak to zrobić?
Istotną kwestią o której musisz wiedzieć jest fakt, że najwyższa wylicytowana stawka nie oznacza największej liczby wejść na stronę spośród linków sponsorowanych. Znaczy to tyle, że jesteś najwyżej wyświetlany i za to najwięcej płacisz. Może się zdarzyć, że pomimo pierwszego miejsca nie masz największej liczby wejść – dlaczego? Dlatego, że opis strony nie opowiada o potrzebach klienta, które możesz spełnić. Jeżeli prowadzisz sklep motoryzacyjny i pozycjonujesz się na hasło „nowy jednoślad dla dziecka”, to całkiem możliwe, że nie przyciągniesz tłumów. Co więcej, może się okazać, że użytkownicy, którzy wejdą na Twój serwis nic u Ciebie nie kupią. Straty, straty, jeszcze raz straty…
To zabawne, ale nawet przy płatnych kampaniach dobrze jest wiedzieć, jakie słowa kluczowe użyć 🙂
SEM - Co to jest? Search engine marketing
SEM – z ang. Search Engine Marketing – polskie tłumaczenie mówi o SEM jako o marketingu w wyszukiwarkach. I to tyle… A jednak wiele serwisów, blogów i agencji Ci tego nie wytłumaczy. Pytani wprost: SEM – Co to jest? Nie potrafią jasno odpowiedzieć, a jest to po prostu marketing w wyszukiwarkach realizowany przy pomocy pozycjonowania i kampanii PPC w Google Ads. Kampanie SEM to najczęściej połączenie wyżej wspomnianych kampanii SEO i PPC. Co prawda SEM może ograniczyć swoje działania wyłącznie do marketingu w wyszukiwarkach lub reklamy PPC, ale najczęściej łączy się oba te typy reklamy.
Reklama w wynikach wyszukiwania - zrób to dobrze!
Aby skutecznie realizować działania SEM warto działać kompleksowo, z tego powodu wykorzystuj zarówno opcje, które daje Ci pozycjonowanie, jak i kampanie Google Ads.
Pozycjonowanie się na wiele różnych fraz jest trudne, tak samo jak trudno jest przeznaczać ogromne sumy pieniędzy na kampanie Google Ads – zwłaszcza gdy sam nie do końca się na tym znasz. Mądry specjalista SEM korzysta z obu tych typów reklam, co pozwoli pojawiać się w wysoko w wyszukiwarkach na szereg rozmaitych fraz. Mądrze poprowadzona kampania SEM to taka, która niskim kosztem pozwala osiągać wysokie zyski. Jak dowodzi szereg danych, najłatwiej to osiągnąć łącząc w ramach SEM klientów w ramach organicznego ruchu oraz płatne kliknięcia w link.
Podsumowanie | SEM = SEO + PPC
SEO - co to jest?
To szereg działań prowadzonych w celu poprawienia pozycjonowania, pozycji w wynikach wyszukiwania.
PPC - co to jest?
To kampanie Google Ads, sposób rozliczenia. Rodzaj reklam, gdzie płacisz tylko wtedy gdy użytkownik kliknie w Twój link.
SEM - co to jest?
To reklamy Twojej firmy w przeglądarkach. W SEM zawiera się zarówno seo jak i kampanie PPC. Pozycjonowanie to SEM, kampanie adwords to SEM!