Ile trwa pozycjonowanie strony internetowej?

Google nie dostarcza listy z wytycznymi od czego zależy pozycjonowanie stron, z tego powodu specjaliści SEO w pewnym sensie "chodzą po omacku". Skuteczność pozycjonowania zależna jest od doświadczenia specjalisty.
ile trwa pozycjonowanie seo - ekrany monitora

Na pytanie, ile trwa pozycjonowanie strony internetowej, nie sposób udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Co więcej, nie da się nawet odpowiedzieć dobrze. Pozycjonowanie strony to skomplikowany proces, a wiele czynników mających wpływ na wysokie pozycje w wyszukiwarce Google jest wciąż nieznanych. Zdziwiony? Tak, to prawda… Google nie dostarcza listy z wytycznymi od czego zależy pozycjonowanie stron, z tego powodu specjaliści SEO w pewnym sensie „chodzą po omacku”. Skuteczność pozycjonowania zależna jest od doświadczenia specjalisty. Generalnie od razu wolę Cię uprzedzić, że będziesz musiał uzbroić się w cierpliwość, choć pierwsze efekty mogą wystąpić po stosunkowo krótkim czasie.

Jak długo czekać na pierwsze efekty pozycjonowania?

W zależności od podjętych działań, efekty powinieneś dostrzec po 2 tygodniach, albo właściwie wcale. Mimo zapewnień rozmaitych agencji, nie każde działania mają kluczowe znaczenie w przypadku pozycjonowania stron internetowych.

Przykład? Proszę: Szybkość działania strony. Jasne, dobrze gdy nasza strona internetowa jest szybka, ale Google nie bardzo obchodzi czy strona ładuje się 2 sekundy czy 4. Nie zmienia to faktu, że w procesie pozycjonowania strony nie należy pomijać tego kroku, w całym procesie chodzi o to, aby użytkownicy mogli łatwo znaleźć interesujące ich treści.

Może jednak nieco wróćmy, dlaczego na pierwsze efekty pozycjonowania strony w Google trzeba czekać 2 tygodnie? Mniej więcej tyle trwa proces indeksacji linków przez Google. Każdy dobry specjalista SEO wie, że to właśnie ta część ma największe znaczenie w kontekście wysokich pozycji w wynikach wyszukiwania. Jednak zanim pracownicy agencji SEO zabiorą się za linki, warto uzbroić się w cierpliwość i skupić się na działaniach on-site, między innymi na optymalizacji strony – co prawda przez to proces długo trwa, ale jest efektywniejszy kosztowo.

Czemu pozycjonowanie jest jak pierwsza randka?

To trochę jak z pójściem na pierwszą randkę, są wśród nas nader pewnie siebie osobniki, które nie potrzebują specjalnych przygotowań, aby iść na spotkanie, jednak większość z nas woli najpierw odpowiednio się przygotować; wykąpać, wyperfumować, ostrzyc i przebrać, aby wywrzeć dobre wrażenie na drugiej osobie

Optymalizacja w wyszukiwarce Google działa podobnie – najpierw bierzemy kąpiel – czyścimy naszą stronę ze śmieci i zamulaczy, aby nasza witryna była ładna, funkcjonalna i szybka. Następnie ubieramy się odpowiednio – w kontekście stron internetowych wyposażamy je w treść, która daje jasny przekaz użytkownikowi o co chodzi, czym się zajmujemy i co mamy do zaoferowania.
Potem wybieramy dodatki, tutaj w SEO podobnie jak w życiu, niekoniecznie im więcej tym lepiej. Generowanie treści na stronie jest dobre, zwłaszcza jeśli jest ona spójna tematycznie, jednak warto zobaczyć, czy poruszane problemy są faktycznym obiektem zainteresowań użytkowników naszej strony – czy nasza biżuteria spodoba się drugiej osobie 😉

Wiadomo, że oprócz wyglądu liczy się też wnętrze! Nasza strona i frazy na które się pozycjonujemy – powinny mieć odpowiednią strukturę, tagi, metatagi, teksty alternatywne – to pomaga przeglądarce uwypuklić nasze atrybuty!

Jednak samo uwypuklenie nie pomoże, jeśli jesteś tzw. „ciapą”, jeśli nie radzisz sobie w prozaicznych sytuacjach – np. nie obsługujesz urządzeń mobilnych. Nikt nie chcę się umawiać z kimś niezaradnym, tak samo Google nie chce polecać stron, które nie są mobile-friendly, warto o tym pamiętać.

Na koniec zostało zdrowie, a przecież zdrowie jest najważniejsze jak to mawiają nasi dziadkowie 😉 Pamiętaj o teście na Covida – certyfikacie SSL!.

Teraz jesteś gotowy/a, możesz iść w świat. Dobrze wyglądasz i masz wiele do zaoferowania – z pewnością wiele osób chciałoby się z Tobą umówić – czas na linkowanie! Mnogość linków pozwala poznać Cię w innych miejscach niż w danym momencie jesteś – na zewnętrznych portalach, w komentarzach i tym podobnych miejscach. Jeśli mówią o Tobie dobrze, podwyższasz swoją wartość, aż w końcu ustawia się do Ciebie stado wielbicieli, jesteś celebrytą (wśród stron internetowych)! Cały proces może trwać dość długo, ale w końcowym rozrachunku gra jest warta świeczki.

Ile trwa pozycjonowanie strony?

Wracając już do codziennej nomenklatury – odpowiedź jest tak prosta, jak i niepopularna, mianowicie: to zależy…
Zależy od tego jak bardzo rozbudowany jest Twój portal, jak wiele z powyżej opisanych kwestii dotyczy Ciebie. Jeżeli wcześniej nie robiłeś nic pod kątem pozycjonowania, to natychmiastowe oczekiwania na efekty zostaną szybko zweryfikowane. Twoja konkurencja od wielu miesięcy podejmuje się kluczowych działań pozycjonowania serwisu, od kilku miesięcy chodzi na randki i spotkania, odwiedza różne witryny, dostarcza mnóstwo treści, w tym czasie Twoja strona WWW siedziała w domu, oglądała Netflixa i nieco urosła oponka… Czas wziąć się za siebie!

Od czego zależy ile trwa pozycjonowanie strony?

W przypadku korzystania z usług agencji SEO, bardzo ważny jest szybki przepływ informacji i chęć do działania. Przy założeniu, że posiadamy budżet w wysokości 6-8 tysięcy złotych, nasza strona musi zostać stworzona od nowa i pozycjonujemy się na top 10 średnio trudnej frazy (wskaźnik konkurencyjności (50-70/100), wypozycjonowanie strony może zająć ponad pół roku. W przypadku, gdy operujemy nieco wyższym budżetem, oczekiwana efekty pozycjonowania powinny nastąpić w stosunkowo krótkim czasie.

Cała kwestia jednak jest bardzo złożona, strony powinno pozycjonować się na kilka, kilkanaście albo i kilkadziesiąt fraz. Powyżej zaproponowaliśmy przybliżone założenia i będzie mnóstwo specjalistów SEO, którzy stwierdzą, że powyższy tekst to brednie, będzie też mnóstwo takich, którzy powiedzą, że faktycznie w takich warunkach deklarowany cel jest osiągalny.

Z tego powodu pragnę powtórzyć, że nie da się jednoznacznie i dobrze odpowiedzieć ile trwa pozycjonowanie strony. Czy da się osiągnąć realne wyniki w krótkim czasie? Oczywiście, że tak! Jednak krótki czas pozycjonowania wymaga też pewnych ustępstw, przede wszystkim – nie pozycjonujesz się na na konkurencyjne frazy, znaczy to tyle, że wybrane słowa kluczowe są stosunkowo rzadko wyszukiwane przez użytkowników. Czyli efekty pozycjonowania będą szybkie, ale niewielkie.

Przede wszystkim cały proces działań SEO jest długofalowy, jeśli ktoś deklaruje wysokie pozycje w czasie krótszym od kilku miesięcy, to wiedz, że albo wygenerowany ruch będzie bardzo niewielki, albo zostaniesz oszukany i wzrost wyników nie wystąpi w ogóle.

Pozycjonowanie strony - współpraca Aspect

Jeżeli spodobał Ci się powyższy artykuł, masz do niego jakieś pytania, chciałbyś poznać naszą ofertę, bądź uzyskać wycenę działań SEO dla Twojej strony – odezwij się do nas na mail (hello@aspect-creative.com) lub social media! Sprawnie dobierzemy strategię i plan działania, tym samym zapewniając pozytywne skojarzenia klientów wobec Twojej marki!