Ile kosztuje pozycjonowanie SEO?

Jeśli jesteś posiadaczem strony internetowej lub sklepu internetowego, pewnie nie raz zastanawiałeś się, jak zachęcić użytkowników do odwiedzania Twojej strony www. Każdy z nas chce zwiększyć ruch na stronie, niektórzy nawet wiedzą jak to zrobić, jednak mało kto wie za jaką cenę - i właśnie dlatego powstał ten artykuł. Pozwól, że powiem Ci po krótce ile kosztuje pozycjonowanie stron, co wpływa na koszt pozycjonowania, jakich działań SEO unikać i czy tanie pozycjonowanie może być dobre!
ile-kosztuje-pozycjonowanie-seo-okladka

Pozycjonowanie stron - o SEO słów kilka...

SEO czyli Search Engine Optimization to optymalizacja pod kątem przeglądarek, jak nazwa sugeruje. Pozycjonowanie stron polega na takim modyfikowaniu strony, żeby algorytmy wyszukiwarki Google zaklasyfikowały ją jako godną polecenia. Oprócz modyfikowania strony istotne jest również, aby jak najwięcej zewnętrznych stron www odwoływało się do Twojego serwisu – jest to swego rodzaju społeczny dowód słuszności – skoro tak dużo osób o Tobie mówi, to nie możesz się przecież mylić, czyż nie? 🙂 Specjaliści kłócą się, jak duży wpływ na pozycjonowanie ma link building (linki prowadzące do Twojej strony www), jedni twierdzą, że około 60%, inni że 80%, jednak wszyscy mówią zgodnie, że link building jest kluczowy.

Designed by vectorjuice

Agencja SEO a tanie pozycjonowanie

Gdy słyszysz słowo „tanie” to od razu powinieneś zastanowić się czy to coś jednocześnie może być dobre… Doświadczenie często podpowiada nam, że co tanie – to kiepskie, albo działa krótko. Ja zacząłbym od określenia jaki jest cennik pozycjonowania i co właściwie znaczy „tanie”?

Dla jednego tanie pozycjonowanie to będzie 3 000 zł miesięcznie, dla innego 200 zł. Skoro odbiór obu jest taki sam to czy mogą oczekiwać podobnych efektów? Oczywiście, że nie… Jeśli pozycjonujący za 200 zł zrobi takie same wyniki jak ten za 3 000 zł, to albo ktoś tu jest wybitnym seowcem, albo ktoś tu jest naciągaczem i oszustem. Tego pierwszego chętnie byśmy spotkali ale zasmucę Cię – on niestety nie istnieje, a ten drugi jest dość powszechny w Internecie. Na szczęście będziesz w stanie się przed nim obronić po przeczytaniu tego artykułu!

Ile kosztuje Pozycjonowanie stron?

Pierwsza lampka powinna Ci się zapalić, jeśli w ramach cennika specjalista deklaruje konkretne efekty np. 3 frazy w top 10 w przeciągu miesiąca za jedyne 1000 zł miesięcznie. Prawda jest taka, że cena pozycjonowania zależy w dużym stopniu od fraz kluczowych, o których pewnie słyszałeś nie raz. Idealna fraza to taka, która odpowiada na najczęściej zadawane pytania przez Twoich klientów, a przy tym nikt inny nie porusza danego tematu. W ten sposób masz monopol na prawdę, co powinieneś wykorzystać, aby klienci korzystali z Twoich usług.

Niestety jednak w większości przypadków prawa do „prawdy” rości sobie oprócz Ciebie setka albo i większa liczba innych użytkowników – w takiej sytuacji ciężko sprawić, żeby z miejsca Twój artykuł budził największy autorytet, musisz się nieco bardziej postarać, a to sprawia, że cena pozycjonowania rośnie. Dlatego proszę Cię, jeśli ktoś Ci obiecuje pozycjonowanie stron za pół darmo z super efektami to zastanów się dwa razy, zanim wejdziesz we współpracę z kimś takim. Najpewniej oferowanie pozycjonowanie stron internetowych jest nic nie warte…

DIY - Pozycjonowanie strony internetowej na własną rękę

Może w takim razie najlepiej za temat wziąć się samemu? Moim zdaniem jest to jakieś rozwiązanie na początek. Działania SEO to nie jest czarna magia, ba… jak dobrze to przemyślisz to inni powiedzą Ci co zrobić, żeby skutecznie się pozycjonować, wystarczy ich tylko nieco zachęcić. Jak? Po prostu – skorzystaj z darmowych audytów SEO oferowanych przez firmy, bądź zapłać za porządniejszy audyt SEO. Dzięki temu dostaniesz jedną wielką instrukcję co należy zrobić, jak podejdziesz z głową do tematu i nie przestraszysz się zainwestować parę stówek – może osiągnąć całkiem niezłe efekty 😉

Designed by vectorjuice

W samodzielnym pozycjonowaniu przyda Ci się:

Pamiętaj jednak, że samodzielne działa to dobre rozwiązanie na początek, na dłuższą metę skuteczne pozycjonowanie strony musi odbywać się w myśl głęboko przemyślanej strategii działania. Bardzo ważne! Pamiętaj, że osiągniecie wysokich pozycji w wynikach wyszukiwania nie jest najważniejsze, grunt aby dobór słów kluczowych przyciągał wartościowy ruch na stronie!

Ile kosztuje pozycjonowanie?

Zmierzając do sedna, koszt pozycjonowania stron zależy od wielu czynników, najistotniejsze jest to, abyś był gotowy na długoterminową współpracę i koszt rozłożony w czasie (sprawdź ile trwa pozycjonowanie. Cennik pozycjonowania strony dla poszczególnych firm jest inny, są tacy którzy poniżej miesięcznego abonamentu na 1000 zł nie schodzą, są tacy co za cenę kilkuset złotych wykonają uczciwą pracę.

Ważne abyś mając świadomość jaki koszt pozycjonowania możesz ponieść, sprawdził ile kosztuje pozycjonowanie strony przez poszczególne podmioty (korporacje, firmy, specjaliści, freelancerzy).

Cennik pozycjonowania dla każdego z podmiotów będzie inny, tak samo jak wyniki. Pozycjonowanie stron przez korporacje to koszt zaczynający się od ok. 1000-1500 zł miesięcznie, firmy specjalizujące się w SEO nie schodzą z cenami poniżej ~500-700 zł miesięcznie. Indywidualny specjaliści i freelancerzy są najbardziej elastyczni i są w stanie podjąć się pracy za najniższe kwoty, jednak to właśnie w tej grupie najczęściej spotkasz „specjalistów”, którzy mają ogromne sukcesy w zakresie pozycjonowania stron internetowych, tylko niestety nikt tego nigdy nie widział 😉 Niestety… przeczytanie kilku artykułów to jedno, a stoczenie nierównej walki z algorytmem Google i nie wrócenie na tarczy (nie mówiąc o wróceniu pod tarczą) to kompletnie inna sprawa!

Co wpływa na to ile kosztuje pozycjonowanie?

Naturalnie w każdej firmie rozkład kosztów wpływających na cenę pozycjonowania będzie nieco inny, ale w większości pozycje powinny się pokrywać ze sobą! Pozycjonowanie stron internetowych to przede wszystkim link building, dlatego cena zawiera przede wszystkim koszty związane z tworzeniem sieci linków. W SEO istotną rolę odgrywa również content marketing, tj. przedstawianie stosownych treści użytkownikom, aby stworzyć treść zgodną z wytycznymi SEO, oraz zdatną do czytania – trzeba skorzystać z pomocy copywritera.

Designed by vectorjuice

Jeżeli strona nie jest zoptymalizowana to należy ją również poddać szeregowi modyfikacji aby szybkość działania nie pozostawiała nic do życzenia. Oprócz wspomnianych czynności istnieje również szereg innych działań, podejmowanych w ramach pozycjonowania stron i nie sposób wszystkich teraz wypisać.

Nie mniej jednak, istotne jest to, że płacisz za linki, za działania na stronie, wykorzystując przy tym grafików, programistów i copywriterów. Jednak koszty na tym się nie kończą, ponieważ istotny jest również kontakt z klientem; miesięczne raporty, spotkania i dyskusje pochłaniają czas – ale warto go poświęcić, dzięki temu my lepiej rozumiemy Twoje potrzeby, a Ty wiesz za co nam płacisz i czy to faktycznie przynosi jakikolwiek skutek.

Pozycjonowanie stron - Cennik - Podsumowanie

Streszczając całą treść artykułu do kilku zdań, chciałbym zwrócić Twoją uwagę na kilka kwestii:

Cierpliwości

SEO to działania rozłożone w czasie, to samo koszt pozycjonowania strony

Uważaj na oszustów

Liczni specjaliści internetowi, oferujący „gruszki na wierzbie”, to naciągacze, którzy przepalą Twój budżet nie dając żadnych realnych efektów

Koszt

Odgórna gwarancja efektów i cena pozycjonowania to tylko uproszczenia, w praktyce – nikt za 1000 zł w przeciągu miesiąca nie wypozycjonuje Twojej strony na top 10 na frazę np. „kredyt hipoteczny”, ale na frazę „studnia głębinowa” już pewnie tak 😉

Samodzielne działania

Możesz próbować w początkowej fazie pozycjonowania strony internetowej działać na własną rękę, jednak nie ma sensu eksperymentować, niech jakaś agencja SEO Ci w tym pomoże!

Realny koszt

Tanie pozycjonowanie to kwestia perspektywy, ale 500 zł miesięcznie to minimalny koszt z jakim musisz się liczyć, żeby pozycjonowanie sklepu/strony www przynosiło jakikolwiek efekt.

Pozycjonowanie strony - współpraca Aspect

Jeżeli spodobał Ci się powyższy artykuł, masz do niego jakieś pytania, chciałbyś poznać naszą ofertę, bądź uzyskać wycenę działań SEO dla Twojej strony – odezwij się do nas na mail (hello@aspect-creative.com) lub social media! Sprawnie dobierzemy strategię i plan działania, tym samym zapewniając pozytywne skojarzenia klientów wobec Twojej marki!