Outsourcing marketingu - marketing zewnętrzny w pigułce

Jeśli jesteś przedsiębiorcą to wiesz, że każda firma, która chce się rozwijać, musi zdobywać nowych klientów - a żeby tak się stało, muszą najpierw zaistnieć w świadomości potencjalnych odbiorców swoich usług. Z tego powodu warto prowadzić wieloetapowy i wielopoziomowy marketing, który stopniowo będzie budował zaufanie do Twojej firmy, produktów i usług.
outsorcing-marketingu-marekterka

Każdy z nas kiedyś słyszał słynne powiedzenie, że reklama jest dźwignią handlu. Jak w każdym powiedzeniu, tak i w tym jest ziarno prawdy, choć oczywiście same działania marketingowe na niewiele się zdadzą, jeśli oferowane produkty lub usługi są wątpliwej jakości. Jednak dzisiaj zastanówmy się nad tym pierwszym – reklama, marketing, dobór strategii marketingowej i wszelkie działania promocyjne konieczne do zdobycia solidnej pozycji na rynku.

Jeśli jesteś przedsiębiorcą to wiesz, że każda firma, która chce się rozwijać, musi zdobywać nowych klientów – a żeby tak się stało, muszą najpierw zaistnieć w świadomości potencjalnych odbiorców swoich usług. Klient nie trafi do Ciebie, jeżeli nie będzie wiedział o istnieniu Twojej firmy. Z tego powodu warto prowadzić wieloetapowy i wielopoziomowy marketing, który stopniowo będzie budował zaufanie do Twojej firmy, produktów i usług.

Słowo „warto” jest tu użyte nie przez przypadek, to się faktycznie opłaca – ale trzeba wiedzieć jak to robić, na jakie narzędzia stawiać, jakie kanały dojścia stosować.

Jeśli jesteś przedsiębiorcą to wiesz, że każda firma, która chce się rozwijać, musi zdobywać nowych klientów – a żeby tak się stało, muszą najpierw zaistnieć w świadomości potencjalnych odbiorców swoich usług. Klient nie trafi do Ciebie, jeżeli nie będzie wiedział o istnieniu Twojej firmy. Z tego powodu warto prowadzić wieloetapowy i wielopoziomowy marketing, który stopniowo będzie budował zaufanie do Twojej firmy, produktów i usług.

Właściciele firm często są świetnymi specjalistami w tym co robią, czasami są też dobrymi przedsiębiorcami i potrafią odnaleźć się na rynku, rzadko jednak mają wystarczająco dużo wiedzy, aby efektywnie prowadzić działania marketingowe. To zupełnie normalne i naturalne, bo nikt przecież nie zna się na wszystkim. Dlatego warto zainteresować się rozwiązaniem takim jak marketing zewnętrzny.

Co to marketing zewnętrzny?

Innymi słowy jest to outsourcing marketingu. Outsourcing sam w sobie polega na przekazywaniu realizacji zadań zewnętrznym firmom. Na myśl o takich praktykach w naszych głowach pojawia się wizja ogromnej korporacji, jednak outsourcing jest popularnym rozwiązaniem również wśród średnich, małych i mikroprzedsiębiorstw. Przykładowo, gdy do agencji marketingowej trafia klient, który chce zaprojektować i wydrukować wizytówki, to agencja rzadko sama zajmuje się drukiem. Większość agencji wypracowało sobie współpracę z pobliską drukarnią, dzięki czemu ma sprawdzonego wykonawcę, który (na ogół) realizuje zlecenie po kosztach, a drukarnia ma regularny napływ zleceń do realizacji. Sytuacja win-win!

Jak wygląda taka współpraca?

Słowo współpraca to kwintesencja działań realizowanych przez zewnętrzny dział marketingu. Agencje oferujące takie rozwiązanie mają wiedzę na temat marketingu, jednak brakuje im znajomości branży, w której Twój biznes funkcjonuje od lat.

Punkt 1. Poznanie branży i klienta

Z wyżej wymienionych powodów ważne jest, aby przed ustaleniem strategii działań marketingowych firmy dokładnie przedstawić specyfikę branży, w jakiej przychodzi funkcjonować Twojej firmie. Pracujesz ze swoimi klientami od lat – wiesz na co zwracają uwagę, gdzie można ich spotkać i jakie czynniki mają kluczowe znaczenie przy wyborze oferty – właśnie dlatego koniecznie potrzebujemy Twojego wsparcia!

Punkt 2. Wybór odpowiednich narzędzi

Gdy już ustalimy wspólnie docelowego klienta oraz specyfikę branży, czyli co oferujemy, na co kładziemy nacisk, czego oczekują nasi klienci – konieczne jest dobranie odpowiednich narzędzi marketingowych. Tutaj jest pole do działań dla pracowników zewnętrznego działu marketingu! Na podstawie zebranych informacji pracownicy zespołu marketingowego powinni być w stanie zaproponować szereg działań marketingowych, które mogą przynieść oczekiwane skutki. My jako agencja kreatywna skupiamy się na działaniach w Internecie, dlatego główne obszary prowadzonego przez nas marketingu to:

Punkt 3. Działanie i weryfikacja efektów działań marketingowych

Po organizacji działań marketingowych przechodzimy do realizacji. Zatrudniony zespół specjalistów marketingowych rozpoczyna działania w wyznaczonych obszarach. Po wyznaczonym wcześniej okresie sprawdzamy jakie efekty przyniosło wsparcie firmy marketingowej. W myśl cyklu Deminga – Plan, Do, Check, Act – regularnie weryfikujemy, które metody pozyskiwania leadów działają, tym samym z czasem zwiększamy skuteczność swoich działań.

Komu przyda się outsourcing marketingu?

Zewnętrzni pracownicy działu marketingu przydadzą się każdemu, kto na marketingu się nie zna. W przypadku, gdy jesteś prezesem ogromnego przedsiębiorstwa, najpewniej możesz sobie pozwolić na zatrudnienie specjalisty, jeśli jednak Twoje środki na działania marketingowe są ograniczone – warto pomyśleć o outsourcingu. Jeżeli jesteś inżynierem – dlaczego masz tracić czas na dokształcanie się, weryfikowanie informacji, utratę pieniędzy na nieefektywne działania marketingowe? Poszukaj specjalisty, a w czasie, który dzięki temu zaoszczędzisz – zajmij się tym na czym się znasz!

Korzyści z outsouringu działań marketingowych

Optymalizacja kosztów

Zatrudnienie pracownika to koszt co najmniej 3000zł miesięcznie, w ramach outsourcingu sam decydujesz ile pieniędzy chcesz przeznaczyć.

Mniejsze ryzyko, większy wybór

Zatrudniając pracownika ponosisz ryzyko jeśli chodzi o fachowość usług, w przypadku firm zewnętrznych masz szeroki wachlarz dostępnych firm zdolnych do pracy.

Jednorazowa transakcja

Pracownik to zobowiązanie, rozwiązywanie umowy rzadko zachodzi bez zgrzytów, a jeszcze rzadziej jest przyjemne. W przypadku zewnętrznych firm – zmianę wykonawcy usługi dokonujesz w dowolnym momencie.